|

DROŻDŻÓWKI Z RABARBAREM

W moim rodzinnym domu domowe drożdżówki są szalenie często goszczącym wypiekiem. Moja mama przetestowała co najmniej kilkadziesiąt różnych przepisów, modyfikując je w koło i szukając idealnego ciała drożdżowego. Już sama nie jestem pewna, czy to, które Wam przedstawiam jest tą najlepszą wersją, ale napewno jest jedną z najlepszych jakie wyszły spod rąk mojej mamy. Mega maślane, mięciutkie i niesamowite przyjemne w pracy. Nada się do wielu drożdżowych wypieków, ale najbardziej lubimy zrobić z niego klasyczne drożdżówki z kruszonką z dodatkiem sezonowych owoców. Mamy wiosnę, a wiosna to rabarbar, więc nie mogło go tutaj zabraknąć!

Składniki i zamienniki:

  1. Mąka pszenna – najlepiej typ 450 lub 550 lub jakiś pokrewny. Mąka musi być lekka i biała, żeby Twoje ciasto było delikatne. Robiłam też ten przepis z użyciem mąki krupczatki i również wychodzi fajnie. Ciasto jest wtedy bardziej kruche.
  2. Masło – prawdziwe masło nada maślanego smaku, ale da się zrobić to ciasto także na zamiennikach roślinnych.
  3. Cukier – do tej tarty używam białego cukru, ale można zamienić go także na sypki jasny brązowy. Jednak do ubicia bezy postaraj się nie zamieniać cukru na inny i użyj po prostu białego.
  4. Żółtka jaj – sprawdzają, że ciasto jest delikatne i kruche.
  5. Sól – ja używam takiej w czipsach z firmy Lubeca lub Callebaut. Ze sklepowych czekolad najbardziej polecam te z Lidla firmy Fin Carre – mają dobry skład, smak i dobrze zachowują się przy pieczeniu. Scones’y najbardziej lubię z tą o 74% zawartości miazgi kakaowej, ale jeśli chcesz zrobić wersję słodszą, śmiało użyj dowolnej innej (białej, mlecznej itp.).
  6. Rabarbar – użyj świeżego rabarbaru. Rabarbar najłatwiej kroi się ostrym nożem.
  7. Maliny – mogą być świeże lub mrożone. Nadają głównie ładniejszego koloru. Są opcjonalne. Jeśli nie masz malin pod ręką możesz je pominąć. W takim wypadku zwiększ ilośc rabarbaru w przepisie o dodatkowe 50 g.
  8. Skrobia ziemniaczana – sprawia, że soki z rabarbaru ścinają się lekko i nie wypływają tak z krojonej tarty.
  9. Białka jaj – do bezy użyj najlepiej takich w temperaturze pokojowej. Ubijają się bardziej i szybciej.

TE ZDJĘCIA “KROK PO KROKU” MOGĄ BYĆ POMOCNE:

Większą ilośc mleka umieść razem z cukrem w garnku. Doprowadź do wrzenia. Do miski odważ mniejszą ilość mleka, skrobię, mąkę i żółtko. Całość dokładnie wymieszaj rózgą, a następnie dolej połowę zawartości garnka i energicznie wymieszaj. Dolej pozostały płyn, wymieszaj. Teraz przelej zawartość miski powrotem do garnka. Gotuj na średnim ogniu nieustannie mieszając energicznie rózgą, aż budyń zgęstnieje.

Składniki na ciasto (oprócz masła) umieść w robicie i zagnieć aż się połączą. Na tym etapie dodaj masło pokrojone w kostkę i zagniataj aż masa będzie gładka i będzie odchodzić od miski. Miskę przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około pół godziny. Ciasto musi wyrosnąć i podwoić swoją objętość.

Rabarbar pokój w plasterki o grubości 1-2 cm. Dodaj cukier, wymieszaj i odstaw na bok.

Składniki na kruszonkę wymieszaj ręcznie aż otrzymasz odpowiednią konsystencję.

Wyrośnięte ciasto podziel na porcje po 80 g. A z każdej porcji uformuj kulkę. Następnie przy pomocy wałka rozpłaszcz na placek o średnicy około 12 cm.

Przy pomocy naczynia o średnicy około 8 cm z płaskim dnem, zrób wgłębienie w każdym placku, dociskając na jego środku naczynie.

W misce wymieszaj jajko z odrobiną śmietany 36%, 30% lub mleka i taką mieszanką posmaruj brzegi drożdżówek. Następnie w każde wgłębienie włóż łyżkę budyniu, na nim ułów garść odsączonego rabarbaru a na wierzchu posyp garścią kruszonki.

Najczęściej pojawiające się problemy:

Dlaczego moje ciasto drożdżowe nie wyrasta?

Prawdopodobnie dodałeś zbyt ciepły płyn. Gorące mleko i woda mogą zabić drożdże i zniszczyć ich właściwości.

Drugim powodem niewydostania może być użycie suchych drożdży. Przeważnie potrzebują one więcej czasu aby zacząć pracować.

Dlaczego z mojego ciasta bardzo trudno jest uformować kulki, a następnie je spłaszczyć?

Ciasto najłatwiej się formuje od razu po wyrośnięciu. Wtedy staje się delikatne i praca z nim to sama przyjemność. Nie przeskakuj tego etapu i daj mu wyrosnąć. A kiedy już wyrośnie nie zagniataj go bez powodu w rękach na blacie, tylko od razu zacznij je porcjować. Zagniatając ciasto pozbywamy się z niego pęcherzyków powietrza na na powrót staje się ono twardsze i bardziej gumowe, a co za tym idzie wymagające więcej wysiłku jeśli chcemy je jakoś uformować.

Czy mogę przygotować drożdżówki wcześniej?

Możesz zagnieść ciasto dzień wcześniej, przykryć je ściereczką lub folią i bez wyrastania od razu wstawić do lodówki na noc. Przez ten czas, w niskiej temperaturze, ono sobie wyrośnie ale nastąpi to bardzo powoli i będzie idealne do formowania następnego dnia od razu po wyjęciu z lodówki.

Drożdżówki możesz także w pełni przygotować, tzn. uformować, ułożyć na nich budyń, rabarbar i kruszonkę. Nie czekać aż wyrosną i w takiej formie umieścić je na blaszce, przykryć folią i zamrozić. Kiedy będziesz chciał je upiec, wystarczy, że wyjmiesz blaszkę z zamrażarki, poczekasz aż drożdżówki się rozmrożą i dojdą do temperatury pokojowej, a następnie urosną i wtedy upieczesz je zgodnie z przepisem.

Drożdżówki możesz zamrozić także już po upieczeniu i wystudzeniu. Każdą zapakuj ciasno z folię spożywczą lub szczelny pojemnik, a kiedy najdzie Cię ochota, ustaw piekarnik na 200 stopni i włóż do niego taką zamrożoną drożdżówkę na około 10 minut. Będzie jak świeża.

Jak długo drożdżówki nadają się do jedzenia?

Tak jak to zawsze bywa z ciastem drożdżowym, najlepsze jest tego samego dnia. Ale drożdżówki będą smaczne do aż 3 dni. Wystarczy, że wszystkie niezjedzone pierwszego dnia zamkniesz w szczelnym pojemniku, a przed każdym jedzeniem odgrzejesz taką drożdżówkę w mikrofali przed około 10 sekund lub w piecyku przez kilka minut.

DROŻDŻÓWKI Z RABARBAREM I BUDYNIEM

DROŻDŻÓWKI Z RABARBAREM I BUDYNIEM

Porcje

6

drożdżówek
Czas przygotowania

45

minut
Czas pieczenia

20

minut
Całkowity czas

125

minut

W moim rodzinnym domu domowe drożdżówki są szalenie często goszczącym wypiekiem. Moja mama przetestowała co najmniej kilkadziesiąt różnych przepisów, modyfikując je w koło i szukając idealnego ciała drożdżowego. Już sama nie jestem pewna, czy to, które Wam przedstawiam jest tą najlepszą wersją, ale napewno jest jedną z najlepszych jakie wyszły spod rąk mojej mamy. Mega maślane, mięciutkie i niesamowite przyjemne w pracy. Nada się do wielu drożdżowych wypieków, ale najbardziej lubimy zrobić z niego klasyczne drożdżówki z kruszonką z dodatkiem sezonowych owoców. Mamy wiosnę, a wiosna to rabarbar, więc nie mogło go tutaj zabraknąć!

składniki

  • BUDYŃ
  • 80 g mleka (podzielone na 60 g i 20 g)

  • 20 g cukru

  • 1 żółtko

  • 5 g mąki pszennej

  • 5 g skrobii ziemnaczanej

  • 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego, opcjonalnie

  • CIASTO
  • 250 g mąki pszennej typ 550

  • 55 g wody, w temperaturze 30-40 stopni C

  • 25 g mleka, w temperaturze 30-40 stopni C

  • 1 jajo

  • 15 g świeżych drożdży

  • 30 g cukru

  • szczypta soli

  • 60 g masła, w temperaturze pokojowej

  • RABARBAR
  • 250 g rabarbaru, umytego i pokrojonego w plastry 1-2 cm

  • 50 g cukru

  • KRUSZONKA
  • 60 g masła

  • 50 g cukru

  • 100 g mąki pszennej

  • DODATKOWO
  • 1 jajo

  • 2 łyżki śmietany 36%, 30 % lub mleka

METODA

  • Przyszykuj budyń. Do małego garnka odważ 60 g mleka i cukier (oraz ekstrakt waniliowy, jeśli chcesz, żeby Twój budyń miał więcej smaku). Podgrzej do wrzenia, a następnie zdejmij z palnika.

    Do miski wlej 20 g mleka, żółtko oraz wsyp skrobię i mąkę. Wymieszaj dokładnie rózgą, aż masa będzie gładka i nie będzie miała grudek. W razie potrzeby możesz zblendować ją blenderem ręcznym. Do tak przygotowanej masy wlej połowę wrzącego płynu z garnka i energicznie wymieszaj rózgą. Następnie wlej resztę płynu i ponownie wymieszaj. Całość przelej do garnka. Ustaw moc palnika na średnią. Gotuj nieustannie mieszając rózgą do momentu aż masa zgęstnieje i zaczną pojawiać się w niej bąble. Nie przestawaj nawet nie chwilę mieszać, żeby nie powstały grudki. Budyń powinien wyjść gęsty.

    Budyń przełóż do miski i przykryj go folią spożywczą dotykając bezpośrednio do jego powierzchni. Ostaw do wystudzenia.
  • Przygotuj ciasto. Do misy robota odważ wszystkie składniki oprócz masła i zagniataj końcówką hakiem do momentu, aż powstanie z tego jednolita masa. Następnie dodaj masło i zagniataj aż w pełni połączy się z ciastem, a całość będzie gładka, jednolita i zacznie odchodzić od misy. Miskę z ciastem przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 30 minut, aż ciasto podwoi swoją objętość.

    Ciasto możesz zagnieść także ręcznie.
  • Pokrojony w plastry 1-2 cm rabarbar wymieszaj z cukrem i odstaw na minimum 10 minut. Wodę, która nagromadzi się na dnie miski wylej.
  • Składniki na kruszonkę odważ do miski i wymieszaj ręcznie lub mikserem do powstania konsystencji kruszonki.
  • Kiedy Twoje ciasto podwoi już swoją objętość wyrzuć je na blat, a następnie podziel przy pomocy wagi na porcje 80 g. Z każdej porcji uformuj kulkę a następnie rozwałkuj na placek o średnicy około 12 cm. Wszystkie placki z ciasta ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, pozostawiając między nimi odrobinę przestrzeni. Teraz w każdym placku wygnieć wgłębienie naczyniem z płaskim dnem o średnicy mniej więcej 8 cm (np. kubek, szklanka, kokilka). Dno naczynia możesz zanurzyć w mące, aby się nie przykleiło.
  • W szklance wymieszaj 1 jajko z dwiema łyżkami śmietany 36%, 30% lub mleka. Taką mieszanką przy pomocy pędzelka posmaruj Twoje drożdżówki w koło. Nie musisz smarować zagłębień. Następnie na każde zagłębienie wyłóż łyżkę budyniu. Na budyń nałóż garść rabarbaru, a na rabarbar garść kruszonki. Nie zapomnij obsypać brzegów. Tak przygotowane drożdżówki ostaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, aż ciasto drożdżowe podwoi swoją objętość.
  • Piekarnik nastaw na 175 stopni z termoobiegiem.
  • Wyrośnięte drożdżówki wstaw do nagrzanego pieca i piecz około 18-25 minut aż brzegi się zarumienią i nabiorą złotego odcienia.

PRZEPIS NA YOUTUBE

droga do sukcesu

  • Do ciasta drożdżowego użyj letnich płynów, nie gorących. Gorące mleko i woda mogą zabić drożdże i zniszczyć ich właściwości, przez co nigdy nie urosną.
  • Przed upieczeniem drożdżówek poczekaj aż wyrosną. Dzięki temu będą puchate i mięciutkie. Jeśli pominiesz ten krok mogą wyjść zbite i twarde.
  • Drożdżówki smaruj jajkiem wymieszanym ze śmietaną lub mlekiem. Dzięki temu upieką się na piękny połyskujący złoty kolor. Jeśli tego wyjdą bledsze i matowe.
Oceń ten przepis!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *