POPCORN KARMELOWY
Zastanawialiście się kiedyś jak zrobić w domowych warunkach chrupiący karmelowy popcorn, jaki możecie kupić w kinach? Przychodzę z pomocą! Popcorn z tego przepisu jest idealnie słodki, lekko słony i bardzo chrupiący!
Składniki i Zamienniki:
- Popcorn – możesz użyć dowolnego popcornu: gotowego, robionego w mikrofali lub klasycznie w garnku. Ja praktycznie zawsze używam gotowego, bo nie ma w nim ziarenek kukurydzy, dzięki czemu mam pewność, że pod zębami będzie chrupał nam karmel, a nie niewystrzelona kukurydza.
- Cukier – potrzebujesz zwykłego cukru. Jeśli akurat nie masz go w szafce, możesz zastąpić go także cukrem drobnym lub cukrem pudrem.
- Cukier Muscovado – to on nadaje smak naszego popcornu i nadaje mu charakterystycznego karmelowego smaku. Jeśli nie uda Ci się go znaleźć możesz spróbować zamienić go na jasny brązowy cukier.
- Glukoza – to składnik, który prawdopodobnie sprawi Ci największy kłopot, jeśli chodzi o zakup. Dostaniesz ją bez problemu w internecie, ale jeśli chcesz zrobić popcorn teraz, wtedy zostają Ci zamienniki – a jest ich sporo. Najlepsze będą te nie posiadające specjalnie charakterystycznego smaku czyli syrop kukurydziany (corn syrop) lub jasny syrop złocisty (light golden syrop) – oba dostaniesz w sklepach Kuchni Świata. Możesz użyć także agawy lub miodu czy syropu klonowego. Dwa ostatnie zmienią delikatnie smak popcornu, ale wciąż będzie smaczny!
- Masło – razem z cukrem muscovado nadają smak popcornowi.
- Sól – na pewno nie wyobrażasz sobie popcornu bez soli!
te zdjęcia “krok po kroku” mogą być pomocne:
Do garnka odważ wszystkie składniki prócz popcornu. Gotuj je na średnim ogniu tylko do momentu, aż masło się rozpuści a masa zrobi się jednolita.
Gorący sos karmelowy wylej na popcorn i całość energicznie wymieszaj. Następnie wyłóż na płasko na blachę do pieczenia wyłożoną papierem i piecz przez 10 minut w temperaturze 175 stopni z termoobiegiem.
Karmel po pieczeniu delikatnie spłynie i powstaną “kałuże”. Jest to moment, w którym musisz energicznie mieszać popcorn aż zacznie stygnąć, a karmel ładnie pokryje ziarenka.
NAJCZĘŚCIEJ POJAWIAJĄCE SIĘ PROBLEMY:
Czemu mój sos karmelowy jest strasznie gęsty?
Prawdopodobnie za długo go gotowałeś. Składniki podgrzewaj szybko, tylko do połączenia się. Trwa to dosłownie kilka minut. Jeśli sos będziemy gotować za długo zrobi się bardzo gęsty i będzie trudno obtoczyć w nim popcorn.
Czemu mój gotowy popcorn jest posklejany, a karmel przyklejony do niego ma ostre krawędzie?
Zbyt długo czekałeś z mieszaniem go po wyjęciu z piekarnika. Trzeba to zrobić od razu i energicznie, bo karmel dosyć szybko twardnieje. Najlepiej jest to zrobić metalową łyżką. Jeśli zdecydujesz się zrobić więcej popcornu niż w przepisie (np. podwoisz przepis), nie wrzucaj go na raz do piekarnika. Podziel go na dwie blachy i wstaw je do piekarnika po kolei, tak, żebyś swobodnie zdążył wymieszać każdą blachę po wyjęciu.
Ile wcześniej mogę przygotować popcorn?
Gotowy popcorn będzie dobry i chrupiący przez dwa tygodnie od zrobienia. Warunkiem jest przechowywanie go w szczelnie zamykanym pojemniku.
POPCORN KARMELOWY
1
duża miska10
minut10
minut30
minutZastanawialiście się kiedyś jak zrobić w domowych warunkach chrupiący karmelowy popcorn, jaki możecie kupić w kinach? Przychodzę z pomocą! Popcorn z tego przepisu jest idealnie słodki, lekko słony i bardzo chrupiący!
składniki
125 g gotowego popcornu
115 g glukozy
70 g masła
70 g cukru muscovado
70 g cukru zwykłego
1 i 1/4 łyżeczki soli
MEtoda
- Ustaw piekarnik na 175 stopni z termoobiegiem. Popcorn wsyp do dużej miski, tak, żeby miał sporo luźnej przestrzeni.
- Do garnka wrzuć wszystkie składniki, oprócz popcornu. Podgrzewaj na średniej mocy palnika aż masło się rozpuści, a masa będzie jednolita. Nie gotuj zbyt długo!
- Przygotuj dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Na popcorn w misce wlej jeszcze gorący sos karmelowy. Energicznie wymieszaj, aż całość będzie pokryta karmelem.
- Wyłóż popcorn na blachę rozprowadzając go po całej powierzchni.
- Wstaw blachę do piekarnika na 10 minut. Po tym czasie wyjmij ją, weź łyżkę i od razu energicznie mieszaj popcronem, obtaczając go ponownie karmelem. W miarę mieszania, popcorn będzie stygł, a karmel będzie robił się chrupki.
- Odstaw popcorn do ostygnięcia. Możesz go jeść od razu lub przechowywać do dwóch tygodni w szczelnie zamykanym pojemniku.
PRZEPIS NA YOUTUBE
droga do sukcesu
- Składniki podgrzewaj tylko do rozpuszczenia masła i połączenia się w jednolitą masę. Nie gotuj ich zbyt długo, bo “karmel” zrobi się zbyt twardy i będzie trudno obtoczyć nim popcorn.
- Użyj popcornu bez niewystrzelonych ziarenek. Najlepiej gotowego, a jeśli chcesz użyć takiego, który przygotowujesz sam, upewnij się, że wyrzucisz wszystkie ziarna. Dzięki temu nie będziesz musiał się stresować podczas jedzenia!
- Po wyjęciu popcornu z piekarnika od razu energicznie go wymieszaj. Dzięki temu popcorn ładnie pokryje się karmelem i będzie bardzo chrupiący.