| |

TARTA Z RABARBAREM

Wiosna to rabarbar, więc nie mogło zabraknąć przepisu na ulubioną tartę mojej mamy. Jej autorski przepis, który szlifowała latami. Wypiek, którym raczy nas na “niedzielnych obiadkach” zmieniając jedynie owoce w zależności od pory roku. Jest proste, szalenie efektowne i pyszne. Chrupiące maślane ciasto, kwaśny rabarbar i słodka beza.

Składniki i zamienniki:

  1. Mąka pszenna – najlepiej typ 450 lub 550 lub jakiś pokrewny. Mąka musi być lekka i biała, żeby Twoje ciasto było delikatne. Robiłam też ten przepis z użyciem mąki krupczatki i również wychodzi fajnie. Ciasto jest wtedy bardziej kruche.
  2. Masło – prawdziwe masło nada maślanego smaku, ale da się zrobić to ciasto także na zamiennikach roślinnych.
  3. Cukier – do tej tarty używam białego cukru, ale można zamienić go także na sypki jasny brązowy. Jednak do ubicia bezy postaraj się nie zamieniać cukru na inny i użyj po prostu białego.
  4. Żółtka jaj – sprawdzają, że ciasto jest delikatne i kruche.
  5. Sól – ja używam takiej w czipsach z firmy Lubeca lub Callebaut. Ze sklepowych czekolad najbardziej polecam te z Lidla firmy Fin Carre – mają dobry skład, smak i dobrze zachowują się przy pieczeniu. Scones’y najbardziej lubię z tą o 74% zawartości miazgi kakaowej, ale jeśli chcesz zrobić wersję słodszą, śmiało użyj dowolnej innej (białej, mlecznej itp.).
  6. Rabarbar – użyj świeżego rabarbaru. Rabarbar najłatwiej kroi się ostrym nożem.
  7. Maliny – mogą być świeże lub mrożone. Nadają głównie ładniejszego koloru. Są opcjonalne. Jeśli nie masz malin pod ręką możesz je pominąć. W takim wypadku zwiększ ilośc rabarbaru w przepisie o dodatkowe 50 g.
  8. Skrobia ziemniaczana – sprawia, że soki z rabarbaru ścinają się lekko i nie wypływają tak z krojonej tarty.
  9. Białka jaj – do bezy użyj najlepiej takich w temperaturze pokojowej. Ubijają się bardziej i szybciej.

TE ZDJĘCIA “KROK PO KROKU” MOGĄ BYĆ POMOCNE:

Wszystkie składniki na ciasto umieść z misie robota i mieszaj płaskim mieszadłem do otrzymania konsystencji sypkiej kruszonki.

Pokrojony w plastry rabarbar połącz z malinami, cukrem i skrobią i wymieszaj.

Białka umieść w czystej i suchej misie robota a następnie przy pomocy końcówki rózgi ubij je lekko. Doń podbitych białek dodawaj cukier partiami. Po każdej partii miksuj na wysokich obrotach tak długo aż ziarenka cukru przestaną być widoczne.

Przygotuj formę do tarty o średnicy 20-24 cm (najlepiej taką z wyjmowanym dnem). Spód wyłóż papierem do pieczenia. Wsyp na formę większość kruszonki. Zostaw jedynie garść do dekoracji. Ciasto dognieć do spodu i brzegów formy, formując niewielki rant.

Wyłóż rabarbar, a następnie przykryj go bezą i obsyp delikatnie kruszonką.

Najczęściej pojawiające się problemy:

Dlaczego moja tarta nie trzyma się formy?

Prawdopodobnie za mało dogniotłeś kruszonkę wylepiając nią formę. Ciasto jest na tyle delikatne, że bez odpowiedniego dociśnięcia może wyjść sypkie po upieczeniu.

Dlaczego z mojej tarty wycieka sok przy krojeniu?

Będzie się tak działo zwłaszcza wtedy kiedy kroisz ciepłą tartę. Po wystygnięciu nie powinna cieknąć, a jeśli tak się wydarzy, następnym razem zwiększ dwukrotnie ilość skrobii w przepisie.

Jak przechowywać tartę?

Ze względu na to, że jest to ciasto z owocami przechowuj je w lodówce. Jeśli nie lubisz zimnego ciasta, wykrojony kawałek zawsze możesz podgrzać przez 20 sekund w mikrofali. Będzie wtedy jak świeżo upieczone.

Tarta trzymana w lodówce będzie dobra przez około 3-4 dni.

TARTA Z RABARBAREM

TARTA Z RABARBAREM

Porcje

8

porcji
Czas przygotowania

30

minut
Czas pieczenia

40

minut
Całkowity czas

70

minut

Wiosna to rabarbar, więc nie mogło zabraknąć przepisu na ulubioną tartę mojej mamy. Jej autorski przepis, który szlifowała latami. Wypiek, którym raczy nas na “niedzielnych obiadkach” zmieniając jedynie owoce w zależności od pory roku. Jest proste, szalenie efektowne i pyszne. Chrupiące maślane ciasto, kwaśny rabarbar i słodka beza.

składniki

  • CIASTO
  • 150 g masła

  • 320 g mąki pszennej

  • 55 cukru

  • 3 żółtka

  • szczypta soli

  • NADZIENIE
  • 300 g rabarbaru

  • 50 g malin, świeżych lub mrożonych

  • 1,5 dużej łyżki cukru

  • 1 łyżeczka skrobii ziemniaczanej

  • BEZA
  • 3 białka, w temperaturze pokojowej

  • 150 g cukru

METODA

  • Formę na tartę z odpinanym dnem lub tortownicę o wymiarach 20-24 cm wyłóż na dnie papierem do pieczenia. Możesz przykleić go na odrobinę masła.
  • Przygotuj ciasto. Do misy robota odważ masło, mąkę, cukier, żółtka i sól. Mieszaj płaskim mieszadłem aż otrzymasz konsystencję sypkiej kruszonki.

    Możesz zrobić to także mikserem ręcznym.
  • Przyszykuj rabarbar. Umyj go, odetnij końcówki, a następnie pokrój w plastry o grubości 0,5-1 cm. Dorzuć do niego maliny, cukier i skrobię, a następnie wszystko wymieszaj.
  • Piekarnik nastaw na 175 stopni z termoobiegiem.
  • Przygotuj bezę. Do misy robota wrzuć białka. Ubij je delikatnie końcówką rózgą, aż lekko zbieleją. Następnie dodawaj cukier w 3-4 partiach. Po każdej partii podkręć moc miksera na maksymalną i ubijaj tak długo aż cukier przestanie być widoczny. Beza jest gotowa, kiedy dodasz do niej już cały cukier, jego ziarenka nie będą widoczne a konsystencja będzie sztywna i błyszcząca.
  • Na przygotowaną formę wysyp kruszonkę, zostawiając na boku dużą garść do dekoracji. Dociśnij kruszonką mocno do dna i brzegów tworząc rant. Następnie na wgłębienie wysyp przygotowany rabarbar i rozprowadź go równo. Wyłóż bezę i rozprowadź ją w kształt zgrabnej chmury zakrywając rabarbar. Obsyp bezę kruszonką, którą zachowałeś do dekoracji.
  • Wstaw ciasto do nagrzanego piekarnika i piecz przed 35-45 minut, aż kruszonka nabierze złotego koloru, a beza delikatnie zbrązowieje.

PRZEPIS NA YOUTUBE

droga do sukcesu

  • Nie przemieszaj ciasta. Musi mieć ono konsystencję kruszonki, dzięki czemu po upieczeniu będzie naprawdę delikatne.
  • Dociśnij kruszonkę do spodu i brzegów Twojej formy. Jeśli tego nie zrobić ciasto może wyjść za sypkie i będzie sprawiało trudności przy krojeniu.
  • Poczekaj aż cały cukier w Twojej bezie się rozpuści. Dzięki temu podczas pieczenia nie będzie z niej wyciekał “syrop”.
Oceń ten przepis!

Similar Posts

3 Comments

  1. Jest genialna! A przy tym chyba jedna z najprostszych, jakie w życiu robiłam :’) Kruszonka to świetne rozwiązanie dla osoby, której nigdy nie chce się ugniatać i wałkować ciasta, a i beza wyszła lepiej niż zwykle. Wielkie dzięki za przepis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *