| | | |

CIASTO MARCHEWKOWE

Ciasto marchewkowe to chyba jedno z tych ciast, które lubi lub po prostu akceptuje większość z nas. Często niedoceniane, uważane wręcz za nudne. Według mnie – nic bardziej mylnego. Jeśli jest zrobione dobrze, śmiało może wystąpić na rodzinnej imprezie nawet jako zamiennik tortu! Zdecydowanie na to zasługuje. Wilgotne korzenne ciasto z dodatkiem chrupiących orzechów przełożone słodko-kwaśnym kremem sernikowym – to deser idealny na jesienne wieczory.

Składniki i Zamienniki:

  1. Jaja – w przepisie ubijane są na jasną pianę, dzięki czemu ciasto będzie puszyste i bardzo delikatne.
  2. Cukier – ubijany razem z jajami nadaje mięciutką strukturę naszemu ciastu. Jeśli chcesz zmienić nieco smak ciasta, śmiało możesz zastąpić go jasnym brązowym cukrem.
  3. Olej – najlepiej neutralny w smaku: rzepakowy lub słonecznikowy. Dzięki niemu ciasto jest bardzo wilgotne, co więcej – nie twardnieje przechowywane w lodówce!
  4. Mąka – najlepsza będzie tu klasyczna mąka pszenna typu 450, 500 lub 550.
  5. Marchewka – razem z olejem wpływają na wysoką wilgotność ciasta. Nadaje dodatkowo bardzo ciekawego smaku i dodatkowej słodyczy.
  6. Orzechy – w tym przepisie sprawdzi się większość orzechów, jednak najbardziej pasują orzechy włoskie lub pekany.
  7. Cynamon – idealnie dopełnia smak marchewki. Dzięki niemu ciasto ma bardzo jesienny klimat.
  8. Proszek do pieczenia – odpowiada za wzrost ciasta. Surowa masa sama w sobie jest dosyć ciężka, dlatego ważne aby użyć dobrego jakościowo proszku do pieczenia. Wydaje się to błahe, bo nikt raczej nie zastanawia się nad jakością proszku do pieczenia. To jako ciekawostkę napiszę – w wielu sklepach mają w asortymencie tylko proszek do pieczenia marki Gellwe. Dlatego kilkukrotnie użyłam go do wypieku. I to była porażka. Nie kupujcie go, bo serio zostaniecie z zakalcem. Nie raz zniszczyłam sobie totalnie ciasto. I kolejne razy sięgałam po ten proszek, bo nie mogłam uwierzyć, że to wina tego składnika. Jednak za każdym razem powtarzając przepis, używając właściwego proszku, wszystko nagle wychodziło bezbłędnie. Podsumowując: Dr. Oetker – to mój ulubieniec i nigdy, przenigdy mnie nie zawiódł.
  9. Soda – również odpowiada za wzrost ciasta, jednak w tym przypadku nie ma tu aż takiego znaczenia marka.
  10. Sól – zawsze i wszędzie! Przełamuje słodycz.
  11. Twaróg sernikowy – użyj dobrego twarogu. Najlepsze będą te z dużą zawartością tłuszczy jak Twaróg sernikowy z Piątnicy lub Wieluń. Idealnie nadadzą się także serki kanapkowe jak Twój Smak Piątnicy, Łaciaty serek śmietankowy lub Philadelphia. Użycie tańszego/gorszego twarogu sernikowego sprawi, że Twój krem będzie za rzadki i nie będzie możliwe, alby zgrabnie obłożyć nim ciasto.
  12. Cukier puder – w przepisie użyty jest do kremu. Dzięki niemu krem jest gładki i łatwo się go przygotowuje.
  13. Masło – postaraj się użyć prawdziwego masła. Oczywiście możesz zastąpić je margaryną, ale sprawi to, że Twój krem sernikowy będzie po prostu gorszy w smaku.
  14. Cytryna – podkręca smak kremu.
  15. Mleko – możesz użyć go do delikatnego nasączenia ciasta, jednak nie jest konieczne. Ciasto marchewkowe jest bardzo wilgotne samo w sobie.

te zdjęcia “krok po kroku” mogą być pomocne:

Jaja ubij z cukrem na puszystą jasną pianę. Dolej olej i delikatnie wymieszaj. Następnie dodaj wymieszane suche składniki, startą marchewkę i wybrane pokrojone orzechy. Całość wymieszaj tylko do połączenia. Przygotuj dwie formy o średnicy 20-24 cm i wyłóż ich dno papierem do pieczenia. Masę podziel na pół i rozlej do każdej z form. Ciasto piecz około 25-35 minut w rozgrzanym piekarniku do 175 stopni z termoobiegiem.

Ciasto odstaw do wystygnięcia. W tym czasie przygotuj krem. Użyj masło w temperaturze pokojowej razem z cukrem pudrem i skórką z cytryny. Następnie dodawaj po łyżce twarogu sernikowego (również w temperaturze pokojowej) i za każdym razem miksuj do uzyskania jednolitej masy. Jeśli Twój krem je za rządki wstaw go do lodówki na około godzinę.

Na płaskim naczyniu ułóż jeden blat ciasta. Możesz je delikatnie nasączyć mlekiem. Wyłóż na niego 1/3 kremu i rozprowadź na płasko. Połóż drugi blat. Pozostałym kremem obłóż całe ciasto razem z bokami. Górę udekoruj pokrojonymi orzechami.

Najczęściej pojawiające się problemy:

Czemu z mojego ciasta wyszedł zakalec?

To wina kiepskiej jakości proszku do pieczenia (patrz: “Składniki i zamienniki”) lub niedopieczenia ciasta. Jeśli nie jesteś pewny czy Twoje ciasto jest już upieczone, włóż w jego środek wykałaczkę lub mały nożyk. Jeśli wyjdzie całkowicie czysty – Twoje ciasto jest gotowe.

Mój krem jest za rzadki, spływa z boków i nie da się nim obłożyć tortu. Co poszło nie tak?

Twoje składniki na krem były prawdopodobnie za ciepłe. Ale jest to bardzo łatwe do naprawienia. Ściągnij krem z wierzchu. Ciasto przełożone kremem wstaw do lodówki do całkowitego stężenia. Ściągnięty krem również wstaw do lodówki, aby nieco stężał. Prawdopodobnie będzie miał trochę okruszków – ale nie zaważy to na smaku. Żeby to trochę ukryć ciasto możecie na końcu obsypać mocniej drobno pokrojonymi orzechami.

Drugim powodem może być użycie słabej jakości twarogu sernikowego. Jeśli użyjesz takiego z za dużą zawartością wody, Twój krem raczej nigdy się nie zetnie i najlepiej będzie jeśli zrobisz go od początku z właściwym twarogiem.

W moim kremie widać kawałki masła. / Mój krem się zważył. Co poszło nie tak?

Składniki na Twój krem były za zimne, co uniemożliwiło ładne połączenie się ich w gładki krem.

Drugim powodem może być różnica w temperaturze Twoich składników do kremu. Jeśli używasz masła w temperaturze pokojowej, ale Twój twaróg jest wyjęty prosto z lodówki, prawie na pewno zrobią Ci się grudki. Zimny twaróg zetnie po prostu masło zanim zdążysz to wszystko wymieszać.

Jest na złe szczęście na obie te sytuacje ratunek. Podgrzej krem aż masło się rozpuści i zmiksuj go dokładnie. Następnie wstaw do lodówki na kilka godzin aż stężeje do konsystencji, którą dobrze będzie Ci się pracować.

Jak długo ciasto marchewkowe będzie nadawać się do jedzenia?

Według mnie ciasto najlepsze jest na drugi dzień. Wtedy Twój krem będzie idealnie ścięty, a kawałki będą się zgrabnie kroić. Jednak całe ciasto należy zjeść w przeciągu maksymalnie 4-5 dni.

CIASTO MARCHEWKOWE Z KREMEM SERKOWYM

CIASTO MARCHEWKOWE Z KREMEM SERKOWYM

Porcje

10-12

porcji
Czas przygotowania

45

minut
Czas pieczenia

30

minut
Całkowity czas

135

minut

Ciasto marchewkowe to chyba jedno z tych ciast, które lubi lub po prostu akceptuje większość z nas. Często niedoceniane, uważane wręcz za nudne. Według mnie – nic bardziej mylnego. Jeśli jest zrobione dobrze, śmiało może wystąpić na rodzinnej imprezie nawet jako zamiennik tortu! Zdecydowanie na to zasługuje. Wilgotne korzenne ciasto z dodatkiem chrupiących orzechów przełożone słodko-kwaśnym kremem sernikowym – to deser idealny na jesienne wieczory.

składniki

  • CIASTO
  • 3 jaja

  • 150 g cukru

  • 220 g oleju rzepakowego lub słonecznikowego

  • 160 g mąki pszennej

  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

  • 1/2 łyżeczki sody

  • 1 i 1/2 łyżeczki cynamonu

  • 1/2 łyżeczki soli

  • 100 g orzechów pekan lub włoskich, pokrojonych na duże kawałki

  • 220 g marchewki, startej na drobnych lub średnich oczkach

  • KREM
  • 400 g twarogu sernikowego, w temperaturze pokojowej

  • 100 g masła, w temperaturze pokojowej

  • 70 g cukru pudru, w temperaturze pokojowej

  • skórka starta z jednej cytryny

  • DODATKOWO
  • garść orzechów włoskich lub pekan, do dekoracji

  • kilka łyżek mleka do nasączenia, opcjonalnie

MEtoda

  • Przygotuj ciasto. Do misy robota lub zwykłej miski wrzuć jaja i cukier. Ubijaj końcówką rózgą na wysokich obrotach do otrzymania puszystej jasnej piany.
  • Przełącz obroty na najwolniejsze. Do ubitej piany wlej olej i mieszaj tylko do połączenia.
  • Do masy w misie wrzuć startą marchewkę, pokrojone orzechy oraz wszystkie suche składniki (mąkę, proszek do pieczenia, sodę sól. cynamon). Całość wymieszaj tym samym mieszadłem tylko do połączenia się składników.
  • Piekarnik nastaw na 175 stopni z termoobiegiem. Przygotuj dwie jednakowe okrągłe formy o średnicy 20-24 cm. Dna wyłóż przyciętym na wymiar papierem do pieczenia.
  • Gotową masę rozlej po równo na dwie formy. Ciasto piecz od 25 do 35 minut lub do tak zwanego “suchego patyczka”.
  • Gotowe ciasto odstaw do wystudzenia.
  • Do misy robota lub zwykłej miski zważ cukier puder i masło na krem. Dodaj startą skórkę z cytryny i całość ubijaj końcówkę rózgą aż uzyskasz jasną puszystą masę. Następnie dodaj łyżkę twarogu sernikowego i połącz. Powtarzaj to aż skończy się Twój odważony twaróg. Krem powinien być gładki i puszysty.
  • Ostudzony blat ciasta wyłóż na płaską paterę. Możesz go delikatnie nasączyć mlekiem rozlewając je łyżką po całej powierzchni. Wyłóż 1/3 kremu i rozprowadź go na płasko. Tak przygotowane ciasto z kremem nakryj drugim blatem. Ponownie możesz go nasączyć mlekiem. Resztę kremu wyłóż na ciasto i dokładnie pokryj jego boki górę. Na górze zrób dekorację pokrojonych orzechów. Możesz rozsypać je tworząc okrąg.
  • Gotowe ciasto schłodź w lodówce przez minimum godzinę.

PRZEPIS NA YOUTUBE

droga do sukcesu

  • Do ciasta użyj proszku do pieczenia dobrej jakości. Dzięki temu na pewno ładnie wyrośnie.
  • Do kremu użyj składników w temperaturze pokojowej. Sprawi to, że Twój krem będzie gładki i nie powstaną w nim grudki z masła.
  • Jeśli Twój krem jest za rzadki do sprawnego obkładania ciasta, włóż go do lodówki na około godzinę.
Oceń ten przepis!

Similar Posts

One Comment

  1. Świetne ciasto, robiłam je pierwszy raz i ciasto co prawda wyszło szalenie kruche, ale za to jakie pyszne! Zamiast twarogu zużyłam serki śmietankowe i też świetnie się komponuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *