| | |

SERNIK BASKIJSKI

Sernik baskijski to rodzaj sernika, który obecnie znajdziecie w każdej ciekawszej cukierni/ kawiarni w Polsce. Najczęściej pojawia się taki klasyczny, ale coraz popularniejsza jest także wersja pistacjowa lub z orzechami laskowymi i czekoladą. Polacy go uwielbiają. Nic dziwnego, ponieważ jeśli jest dobrze przygotowany, to potrafi być naprawdę pyszny. A w dodatku nie znam łatwiejszego i szybszego przepisu na sernik, który dawałby przy okazji tak spektakularny w smaku efekt.

Składniki i zamienniki:

  1. Twaróg sernikowy – do tego przepisu polecam kupić serek Philadelphia. Dzięki niemu sernik wychodzi idealnie kremowy i lekko słony w smaku. Jeśli szukasz nieco tańszej opcji w dużych sklepach typu Makro dostaniesz także Twój Smak Piątnicy, który również bardzo polecam. Moim trzecim wyborem jest Twaróg Sernikowy Piątnicy lub Mój Ulubiony Wieluń.
  2. Śmietana 36% – koniecznie użyj tłustej śmietany. 30% także się sprawdzi.
  3. Cukier – w klasycznym przepisie używa się zwykłego cukru białego, ale jeśli chcesz zmienić nieco smak możesz użyć także cukru brązowego.
  4. Jaja – dzięki nim sernik trzyma formę. Wpływają także na kremową konsystencję.
  5. Mąka pszenna – użyj klasycznej mąki typu 450 lub 550 (lub pokrewnej). Odpowiada ona za to, że sernik nie będzie się rozpadał. Absorbuje nadmierną wilgoć.
  6. Wanilia – jest opcjonalna, ale nadaje wyjątkowego smaku. Najlepsza będzie laska wanilii lub dobrej jakości ekstrakt.
  7. Sok z cytryny – podbija smak.
  8. Sól – podkreśla smak.

TE ZDJĘCIA “KROK PO KROKU” MOGĄ BYĆ POMOCNE:

Wszystkie składniki do sernika powinna być w temperaturze pokojowej.

Na początku rozetrzyj w robocie z płaskim mieszadłem serek z cukrem. Następnie dodaj wszystkie pozostałe składniki i mieszaj aż masa będzie gładka i jednolita.

Formę z odpinanym bokiem o średnicy 20-22 cm wyłóż dwoma dużymi kawałkami papieru do pieczenia dogniatając mocno boki.

Wstaw sernik do wcześniej rozgrzanego piekarnika do 240 stopni z termoobiegiem. Piecz 30-35 minut aż wierzch mocno zbrązowieje. Sernik cały czas powinien się trząść. Kiedy sernik wystygnie wstaw go lodówki na minimum 4 godziny, lub najlepiej na całą noc. Serwuj zimny, prosto z lodówki.

Najczęściej pojawiające się problemy:

Czemu mój papier do pieczenia przemókł i się rwie?

Sernik baskijski jest dosyć mokrym serniki, dlatego bardzo ważne, aby do pieczenia podłożył podwójną warstwę dobrej jakości papieru do pieczenia.

Czemu mój sernik jest blady?

Każdy piekarnik piecze nieco inaczej. Najważniejsze jest, aby poznać swój własny. Jeśli Twój sernik jest blady, możliwe, że Twój piekarnik nie trzyma temperatury. Najłatwiej jest to sprawdzić kupując specjalny termometr do piekarników – bardzo polecam to rozwiązanie, na pewno uratuje nie jedno pieczenie!

Czemu mój sernik całkowicie się ściął?

Odsyłam do wcześniejszej odpowiedzi 🙂 Koniecznie poznaj swój piekarnik! Być może piecze w wyższej temperaturze niż mówią to ustawienia.

Czy mogę zjeść sernik wcześniej niż po całej nocy trzymania go w lodówce?

Idealnie jest chłodzić sernik mimikum 4 godziny, a najlepiej przez całą noc. Wtedy mamy gwarancję, że na pewno idealnie się zetnie. Jeśli wyjmiesz go z formy wcześniej, niestety może się rozlać i powstanie z niego zupa.

Czy mogę upiec sernik w innej formie?

Piekłam ten sernik w formie nieodpinanej i da się to zrobić. Jednak przez to, że nie ma on idealnie gładkiej powierzchni, trudno się go wyjmuje z takiej formy. Dlatego do tego przepisu zdecydowanie najbardziej polecam foremki z odpinanym bokiem.

Czy mogę upiec ten sernik dodając do niego spód?

Jak najbardziej. Najpierw przygotuj swój ulubiony spód w formie wyłożonej podwójnym papierem, a następnie przygotuj masę sernikową, zalej spód i piecz zgodnie z przepisem.

Czemu mój sernik pękł?

Jeśli chcesz uniknąć pęknięcia, koniecznie musisz pamiętać o używaniu składników w temperaturze pokojowej. Jeśli składniki będą za zimne, różnica temperatur między masą serową, a temperaturą w piekarniku będzie za duża, co spowoduje pęknięcie sernika na powierzchni.

SERNIK BASKIJSKI

SERNIK BASKIJSKI

Porcje

10

porcji
Czas przygotowania

10

minut
Czas pieczenia

30

minut
Całkowity czas

280

minut

Sernik baskijski to rodzaj sernika, który obecnie znajdziecie w każdej ciekawszej cukierni/ kawiarni w Polsce. Najczęściej pojawia się taki klasyczny, ale coraz popularniejsza jest także wersja pistacjowa lub z orzechami laskowymi i czekoladą. Polacy go uwielbiają. Nic dziwnego, ponieważ jeśli jest dobrze przygotowany, to potrafi być naprawdę pyszny. A w dodatku nie znam łatwiejszego i szybszego przepisu na sernik, który dawałby przy okazji tak spektakularny w smaku efekt.

składniki

  • 560 g serka kanapkowego Philadelphia lub Twój Smak Piątnicy, w temperaturze pokojowej

  • 160 g cukru

  • 4 jaja, w temperaturze pokojowej

  • 350 g śmietany 36%, w temperaturze pokojowej

  • 30 g mąki pszennej

  • 1/4 łyżeczki soli

  • ziarenka z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

  • 1 łyżeczka soku z cytryny

METODA

  • Nastaw piekarnik na 240 stopni z termoobiegiem.
  • Do misy miksera planetarnego włóż serek i cukier. Wymieszaj płaskim mieszadłem aż serek się rozbije i połączy z cukrem. Następnie dodaj resztę składników i wymieszaj aż masa będzie gładka.

    *Aby wyjąć ziarenka z laski wanilii przekrój ją wzdłuż na dwie części i tępą stroną noża zbierz wszystkie ziarenka.
  • Przygotuj okrągłą formę z odpinanym bokiem o średnicy 20-22 cm oraz dwa arkusze papieru do pieczenia o boku mniej więcej 40 cm. Firmę dokładnie zapnij, a następnie wyłóż ją papierem wygniatając dokładnie boki, tak, żeby maksymalnie spłaszczyć marszczący się papier.
  • Wylej całą masę sernikową do przygotowanej formy. Wstaw do piekarnika na 30-35 minut. Góra powinna się mocno przypalić, ale cały sernik powinien się mocno trząść.
  • Po wyjęciu z piekarnika pozwól sernikowi ostygnąć na blacie (przez około godzinę), a następnie wstaw go na minimum 4 godziny do lodówki lub najlepiej na całą noc.

PRZEPIS NA YOUTUBE

droga do sukcesu

  • Użyj serka kanapkowego zamiast twarogu sernikowego. Jest on znacznie bardziej kremowy i da Ci efekt w postaci sernika najbardziej zbliżonego do oryginału.
  • Przed krojeniem koniecznie schłodź sernik w lodówce przez minimum 4 godziny, lub najlepiej przez całą noc. Tylko dobrze schłodzony i strzały sernik będzie się ładnie kroił i nie będzie się rozwalał.
Oceń ten przepis!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *